I Švedska se kuha na preko 30!

Ako ste mislili da se vijesti o toplinskom valu, možda najgorem otkad se mjeri temperatura u Europi, odnose samo na jug i zapad Europe, onda znajte da ste u krivu.

Šveđani se danas kuhaju na plus trideset stupnjeva, a za vikend su najavljene temperature u nekim dijelovima i do plus 35. Ne, nije normalno, daleko do toga da je i očekivano zbog toga jer se svagdje sve zagrijava. U Skandinaviji se zaista ovo ne može ničim normalnim opravdati. 35 stupnjeva, nikako ne.

Ono što u Švedskoj nemaju to su klima uređaji. Ono što Šveđani ne znaju, je da se trebaju kloniti ovakvih tempeatura, upravo stoga jer na njih nisu ni genetski navikli. Ono što u Švedskoj imaju to su kuće i stanovi prepuni staklenih stijena koje bi zimi trebali pokupiti i ono malo sunca te osunčati stanove, a stanarima pružiti predivne poglede na netaknut okoliš i prirodu oko njih i tako stalno podsjećati da je ona nešto neprocijenjivo. Sada te stijene bez klima uređaja upijaju vrućinu, a stanovi se ne mogu rashladiti niti noću, jer bijele noći pružaju divnu toplinu i u noćnim satima.

Šveđani hrle na plaže.

Stoga su tamošnje institucije za alarmiranje ljudi izdale upozorenja za velike djelove južne Švedske – sve od Skånea i Linköpinga na istoku, do Skövdea na zapadu. U Göteborgu se očekuje oko 30 stupnjeva.

Pa, sretno nam bilo svima! U loncu za kuhanje. Koji je svake godine sve veći i sve topliji. I prepun ljudi.